Az Európai Gyógyszerügynökség szerint folytatható a magas vérnyomás, a vese- és a szívbetegség eddigi gyógyszeres terápiája a COVID-19 világjárvány ideje alatt - 2020.03.27.

Megjelent: 2020.04.14 10:01, Utolsó módosítás: 2021.01.21 15:46

Sajtóközlemény 2020.03.27.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) is értesült a médiában nemrég megjelent beszámolókról és közleményekről, melyek felvetik, hogy egyes gyógyszerek, például az angiotenzin konvertáló enzim (ACE) gátlók és az angiotenzin receptor blokkolók (ARB-k vagy szartánok) esetleg rontanak a koronavírus megbetegedésen (COVID-19). Az ACE-gátlókat és ARB-ket leggyakrabban magas vérnyomás, szívelégtelenség és vesebetegség kezelésében használják.

Fontos, hogy a betegek ne szakítsák meg az ACE-gátlókkal és ARB-kel folytatott gyógyszeres terápiát és nem szükséges a betegeket más gyógyszerre átállítani. Jelenleg nincs olyan klinikai vagy epidemiológiai vizsgálatból származó bizonyíték, mely összefüggést igazolna az ACE-gátlók és ARB-k és a koronavírus okozta megbetegedés tüneteinek súlyosbodása között. A szív- és magasvérnyomásbetegség kezelésével foglalkozó szakemberek, beleértve az Európai Kardiológiai Társaságot, már kiadtak hasonló nyilatkozatot.További adatokért az EMA megkeresi a kutatókat, akik azon dolgoznak, hogy még több epidemiológiai vizsgálatokból származó, hiteles információ álljon rendelkezésre.

Miközben a közegészségügyi válsághelyzet globálissá válik, a tudományos kutatások folyamatosan zajlanak, hogy megérthessük, hogy a súlyos légúti tünetegyüttest okozó koronavírus 2 (SARS-CoV-2) miként szaporodik a szervezetben, hogyan lép kölcsönhatásba az immunrendszerrel és hogyan vált ki megbetegedést. Továbbá hogy megtudjuk, hogy egyes gyógyszerek, mint az ACE-gátlók vagy ARB-k szedése , tudja-e befolyásolni a koronavírus okozta megbetegedés várható kimenetelét.

Klinikai bizonyítékok nem támasztják alá azt a feltételezést, hogy az ACE-gátlók vagy ARB-k ronthatnak a koronavírus okozta fertőzésen. Ezek a gyógyszerek a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszeren (RAAS) hatnak. Mivel a vírus a sejtbe való bejutáshoz az angiotenzin konvertáló enzim 2 t (ACE2) használja, mely a RAAS része, valamint a fentebb említett gyógyszerek megnövelik az ACE2 szintjét, ezért született olyan feltételezés, hogy az említett gyógyszerek növelhetik a vírus aktivitását. A vírus kölcsönhatása a RAAS rendszerrel komplex folyamat, melyet azonban még nem ismerünk teljes mértékben.

Az EMA , együttműködve a partnereivel, szorosan figyelemmel kíséri azokat az epidemiológiai vizsgálatokat, melyek az ACE-gátlók és ARB-k szedésének hatását mérik fel koronavírussal fertőzött betegekben.

Az EMA segíti a sürgős, folyamatban lévő kutatások koordinálását és teljes mértékben elkötelezett, hogy a nyilvánosságot naprakész információkkal lássa el.

Az EMA értesült azon beszámolókról is, melyek felvetik, hogy egyéb gyógyszerek ( kortikoszteroidok, nem-szteroid gyulladáscsökkentők) ronthatnak a koronavírus megbetegedésen, és ezért nemrégiben erre vonatkozó közleményt is kiadott.

Fontos, hogy a betegek a gyógyszeres kezelésükkel kapcsolatban felmerült kérdések és bizonytalanságok esetén beszéljenek kezelőorvosukkal vagy gyógyszerészükkel. Ne hagyják abba az előírt gyógyszerek szedését anélkül, hogy előtte nem egyeztetnek kezelőorvosukkal.

A gyógyszereket a klinikai tapasztalatokkal összhangban kell felírni és használni, figyelembe véve a alkalmazási előírásban és betegtájékoztatóban szereplő információkat. Ezen felül követni kell a WHO valamint a nemzeti és nemzetközi szervezetek által kiadott útmutatókat.

Az Európai Unió gyógyszerhatóságai együttműködnek és közösen áttekintik a biztonságos gyógyszerhasználatra vonatkozó új bizonyítékokat. Mind az Európai Gyógyszerügynökség, mind a nemzeti hatóságok azonnal megosztanak minden új javaslatot a nyilvánossággal.



Budapest, 2020. március 27.
Minden jog fenntartva © 2024 Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
accessible