A gyógyszeres terápia eredményességét több tényező befolyásolja. A megfelelő terápiaválasztás a kezelőorvos feladata, ám ez önmagában nem elegendő a sikerhez. Fontos lenne, hogy a kezelőorvos és a beteg „egy nyelvet beszéljen”, ám az egészségügyi ismeretek terén meglévő különbség miatt gyakoriak a félreértések. A terápia rossz kommunikációja, illetve ebből adódóan annak téves alkalmazása tovább súlyosbíthatja a beteg állapotát. Az egészségügyben dolgozók egy jelentős része úgy véli, a betegeknek „mindössze” annyi lenne a feladatuk, hogy ne térjenek el az orvos előírásaitól, szedjék a számukra rendelt gyógyszerkészítményeket a kezelőorvos utasításainak, valamint az alkalmazási előírásoknak megfelelően. Nehezen várható el ugyanakkor a betegektől az együttműködés, a terápiahűség, ha nem rendelkeznek elegendő ismerettel, saját betegségükkel, terápiájukkal, kilátásaikkal kapcsolatban.
Hogy milyen mértékben vagyunk képesek az egészségügyi ismeretek befogadására, megértésére, és ez alapján felelős döntéshozatalra, egyéni képességeinktől, saját igényességünktől és a velünk kapcsolatban álló, az egészségügyben tevékenykedő orvosoktól, szakszemélyzettől is függ. Eltérő kinek, mit „mond” egy gyógyszer használati utasítása, alkalmazási előirata, betegtájékoztatója.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet szélesre tárja kapuit és a biztonságos gyógyszereléssel kapcsolatos képzésre hívja a Nemzeti Betegfórum szervezeteit. A 2016-ban első alkalommal megrendezendő nyílt nap csak az első lépés, az OGYÉI szakértői folyamatos konzultációt kezdeményeznek a különféle betegeket tömörítő szervezetekkel.
Örömmel invitáljuk a betegszervezetek képviselőit, akiket arra kérünk, készüljenek, és a helyszínen mondják el, vagy írják meg nekünk, milyen gyógyszereléssel, biztonságosabb gyógyszeralkalmazással összefüggő ismeretekre lenne szükségük ahhoz, hogy segíthessük betegtársaikat a gyógyulásban, életminőségük megőrzésében.
A konferencián elhangzott előadások az alábbi címekre kattintva letölthetők.
· Dr. Pozsgay Csilla: Köszöntő – Egészségtudatosság, egészségértés
· Dr. Pallós Júlia: Nem mellékes hatások – őszintén a mellékhatásokról
· Dr. Kis Viktória: Új lehetőség: a biológiai terápia – mire kell figyelnie a betegnek?
· Dr. Fodor Györgyi: Amire nem is gondolunk – a gyógyszerelési hiba
· Dr. Németh Rita: Valóban ártalmatlanok a gyógynövények?
· Dr. Panker Ádám: Az együttműködés jelentősége – a terápiamenedzsment programok jelentősége
· Pálffyné dr. Poór Rita: az internetes gyógyszerforgalmazás veszélyei
· Csakurdáné dr. Harmathy Zsuzsanna: A gyógyszerek helyes tárolása, eltarthatósága